Cysty na vaječníkoch

Cysty na vaječníkoch dokážu poriadne vystrašiť. Ženy ich zvyčajne vnímajú ako vstupenku na operáciu alebo ešte niečomu horšiemu.

Pritom väčšina ovariálnych cýst je neškodná a bezpríznaková. Obvykle zmiznú bez liečby v priebehu niekoľkých mesiacov, a často ani neviete, že tam boli. Avšak niektoré z nich - najmä keď prasknú - môžu spôsobiť vážne ťažkosti.

 

Ovariálne cysty – typy

Funkčné cysty

Väčšina cýst na vaječníkoch sa tvorí ako súčasť normálneho menštruačného cyklu. Tie sú známe ako funkčné cysty. Väčšinou sú neškodné, zriedkavo môžu spôsobiť bolesť a často zmiznú samé od seba v priebehu dvoch až troch menštruačných cyklov.

Folikulárna cysta - najbežnejšia jednoduchá cysta tvoriaca sa na vaječníku. Folikul vaječníka sa nevyvíja dokonale, nedôjde k uvoľneniu vajíčka, teda sa neuskutoční ovulácia. Môže dorastať v priemere až do veľkosti 6 cm. Je tvorená jednou, či niekoľkými vrstvami tenkej steny zo zrnitých buniek, naplnených čírou tekutinou. Jej natrhnutie môže pôsobiť ostrú bolesť. Bolesť sa väčšinou vyskytne uprostred menštruačného cyklu, počas ovulácie. Cysta väčšinou sama zmizne v priebehu niekoľkých mesiacov. Ultrazvuk je základný prostriedok k dokumentácii tejto cysty.

Cysta žltého telieska - často sa objavuje po uvoľnení vajíčka z folikulu. Folikul sa potom stane sekrečnou žľazou (označenie žlté teliesko). Natrhnutý folikul začne produkovať veľké množstvo estrogénu a progesterónu, aby sa pripravil na počatie. Pokiaľ k počatiu nedôjde, tak sa žlté teliesko väčšinou rozpadne a zmizne. Avšak toto môže byť naplnené tekutinou, či krvou a spôsobiť nárast žltého telieska, ktoré prerastie do cysty a uhniezdi sa na vaječníku. Táto cysta je väčšinou len na jednej strane a nespôsobuje žiadne symptómy. Môže sa roztrhnúť v období menštruácie, trvá jej väčšinou 3 mesiace, než úplne zmizne.

Ďalšie typy ovariálnych cýst

Iné typy cýst, ktoré sa nevzťahujú k normálnej funkcii menštruačného cyklu, sú našťastie menej časté. Patria k ním:

Dermoidné cysty - tieto cysty môžu obsahovať tkanivá, ako je koža alebo vlasy a zuby, pretože sa tvoria zo zárodočných tkanív.

Cystadenómy - nádory žľazového pôvodu. Môžu dosahovať obrovských rozmerov a vypĺňať veľkú časť brušnej dutiny.

Endometriómy - tieto cysty sa vyvíjajú v dôsledku endometriózy, čo je choroba, kedy rastú bunky sliznice maternice mimo maternice. Nazývajú sa aj čokoládové cysty.

Syndróm polycystických vaječníkov - ochorenie, ktoré je diagnostikované na základe súboru príznakov, ako je vysoká hladina mužských pohlavných hormónov, ochlpenie v mužských lokalitách, akné, obezita a poruchy menštruačného cyklu (anovulácia). Okrem laboratórnych nálezov a klinických príznakov majú charakteristickú štruktúru aj vaječníky - bývajú zväčšené, pokryté množstvom malých cýst.

 

Rizikové faktory vzniku ovariálnych cýst

- hormonálne poruchy, nerovnováha
- znížená činnosť štítnej žľazy
- nástup menštruácie v nízkom veku ( pred 11 rokom)
- zlý životný štýl
- nevyvážené stravovanie
- fajčenie
- obezita

Príznaky*
- nepravidelná menštruácia
- bolesť v oblasti panvy - môže vystreľovať do dolnej časti chrbta a stehna
- panvová bolesť krátko pred menštruáciou
- panvová bolesť pri pohlavnom styku
- bolesť pri stolici alebo tlak na črevá
- nevoľnosť, vracanie alebo napätie v prsníkoch
- plnosť alebo ťažoba v bruchu
- tlak na konečník alebo močový mechúr, časté nutkanie na močenie alebo naopak ťažké vyprázdňovanie
- akné
- zvýšené ochlpenie na tvári a tele
- vypadávanie vlasov
- depresie

*v prípade náhlej, silnej bolesti, zvracania alebo krvácania mimo menštruačný cyklus vyhľadajte okamžite lekársku pomoc!

 

Ovariálne cysty – liečba

Konzervatívna - Konzervatívne liečenie zahŕňa podávanie hormonálnej antikoncepcie.
Je však potrebné poznamenať, že v niektorých prípadoch však môžu podávané antikoncepčné pilulky naopak zvýšiť výskyt cýst.

Chirurgická – Chirurgické riešenie môže byť laparoskopické (toto riešenie zahŕňa operačný prístup do dutiny brušnej malým kožným rezom ), alebo laparotomické (toto riešenie zahŕňa operačný prístup do dutiny brušnej väčším kožným rezom a prevedenie biopsie, v prípade podozrenia na nádor rakovinového pôvodu, alebo i odstránenie celého postihnutého vaječníka). Chirurgické riešenie je v mnohých prípadoch absolútne nevyhnutné takisto pri vzniknutých komplikáciách ovariálnych cýst - teda napríklad ak nastane prudké krvácanie do dutiny brušnej pri prasknutí cysty alebo ak po prasknutí cysty vznikne zápal pobrušnice.

Alterntívna liečba

Redukcia váhy môže veľmi významne ovplyvniť celkovú terapiu. Redukčný režim je rozhodne na mieste, oveľa dôležitejšia je ale pohybová aktivita, ktorá má oveľa väčší vplyv pre navrátenie fyziologických hodnôt, napríklad krvných tukov alebo funkcie inzulínu, než samotná redukcia váhy.

Podľa niektorých odborníkov sú cysty súčasťou prirodzenej obrany tela v prípade, keď je pečeň oslabená a nie je schopná detoxikovať organizmus. Funkciu pečene je možné podporiť pitím bylinkových čajov (napr. Pestrec mariánsky, púpava lekárska), jedením ľanových semienok a mrkvy.

Strava by mala obsahovať málo živočíšnych tukov, mäsa, vajec, tavených syrov a mliečnych výrobkov. Odporúča sa obmedziť cukor, kávu a alkohol.

Vhodné je jesť dostatok celozrnnej stravy, zelenú listovú zeleninu, ryby, tofu, BIO kurčatá (prírodne kŕmené), čerstvé ovocie.

Z doplnkov stravy je vhodné zaradiť Omega 3 kyseliny, ktoré regulujú hladinu estrogénu, zvlášť pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Vitamíny B1, B6 a E napomáhajú normálnej hormonálnej funkcii, funkcii pohlavných orgánov a vstrebávaniu novotvarov.