Enzýmoterapia - liečebná metóda

 

ENZÝMY
- sú organické molekuly pomerne zložitej štruktúry proteínového charakteru, účinkujúce vo všetkých procesoch výmeny látok v živých organizmoch. Majú zásadný význam, pretože bez nich by základné pochody nemohli prebehnúť. Všeobecne sa teda jedná o tzv. biokatalyzátory. Zdá sa, že vlastne každá, dokonca aj tá najjednoduchšia biochemická reakcia prebiehajúca v tele má svoj enzým.

Objav možnosti ich liečebného použitia pochádza od prof. Wolfa, ktorý tento ich efekt popísal už v roku 1970. Od tej doby metodika ich technologickej prípravy tak, aby zostali funkčné aj vo forme tabliet, draží alebo kapsúl, značne pokročila a umožňuje tak vytváranie ich zmesí bez toho, aby došlo k zničeniu ich samých navzájom . Vďaka jednej teraz už dostatočne renomovanej firmy investujúcej značné prostriedky do výskumu sa metodika podávania enzýmov značne rozrástla a teraz už zahŕňa prakticky všetky medicínske odbory.

Každý má svoju úlohu

Dnes už vieme, že existujú tisíce druhov enzýmov a že kolobeh ich vzniku, aktivácie, premien a účasti na dejoch v organizme je zložitý. Enzýmy sú radené do šiestich základných skupín a ďalej delené do rôznych podtried. Každý enzým je špecializovaný výhradne na určitú funkciu, respektíve každý z nich má iba jednu jedinú úlohu. Aj v malom množstve sú schopné výrazne urýchliť v organizme určité deje, ktoré by inak prebiehali len veľmi pomaly alebo vôbec nie. Enzýmy sú nevyhnutné aj pre správnu činnosť orgánov. Podieľajú sa na látkovej premene, majú význam pre trávenie, zrážanlivosť krvi i obranu organizmu proti infekcii.

Pri akých ochoreniach je možné použiť enzýmy na liečbu?

Ako uvidíte nižšie, zoznam je skutočne široký. V každom jednom prípade bolo pôsobenie tráviacich enzýmov podrobne testované. Avšak nikdy, teda ani v tomto prípade nie je možné zaručiť, že k pozitívnemu efektu dôjde u každého z pacientov.

Glomerulonefritída, Morbus, Crohn, Colitis ulcerosa, Pankreatitída, Pľúcna fibróza, Bronchitída, Prostatitída, Cystitída, Reumatizmus, Bechterev.

Mimoriadne zaujímavý je efekt u pacientov trpiacich sklerózou multiplex (RS). Výborné výsledky možno docieliť podávaním významne vysokých dávok koenzýmu Q10. Ďalšími oblasťami sú zápaly vzniknuté v dôsledku dlhšieho mechanického preťažovania, akými sú zápal Achilovej šľachy a burzitída.

Možno by to ani nikto z laickej verejnosti nečakal, ale enzýmy možno použiť aj v prípade takých ochorení, akými sú: virózy, nádorové ochorenia, urologické a gynekologické zápaly, trombóza, chronická polyartritída, lupus erythematosus, varicella zoster, fibrocystická mastopatia.