Zmiernenie bolestí spôsobených cystami

Cysty vedia spôsobiť nepríjemné bolesti. Najčastejšia rada "daj si pol deci vínka" nie je najvhodnejšia. Máme pre vás oveľa lepšie.

- Naplňte fľašu teplou vodou a položte si ju na brucho alebo na chrbát.

- Jedzte potraviny bohaté na železo.

- Ak je bolesť naozaj veľká, užite lieky s obsahom ibuprofeinu.

- Nezabúdajte na dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Vyberte si vhodný multivitamínový prípravok s obsahom minerálov. Dôležitý je hlavne vápnik a horčík.

- Obmedzte konzumáciu najrôznejších dobrôt. Väčšinou len spôsobujú nadúvanie alebo pocit únavy. Vášmu organizmu prospeje zelenina, ovocie, kuracie mäso a ryby. Pri nadúvaní vám pomôže vitamín B6, ktorý nájdete v banánoch, avokáde, orieškoch alebo potravinách zo sóje.

- Nepreháňajte to s alkoholom. Doprajte si nanajvýš pohárik ľahkého vína denne. Nahraďte ho teplým bylinkovým alebo zeleným čajom.

- Obmedzte kávu a kolu. Kofeín má totiž povzbudzujúce účinky, takže môže bolesť znásobiť. Svoju obľúbenú šálku kávy vynechajte aj preto, že kofeín dráždi sliznicu tráviaceho ústrojenstva.

- Na chodidlách sú akupresúrne body, ktoré sú vnútornými dráhami spojené s orgánmi v panvovej oblasti. Body v priehlbinách na oboch stranách pät jemne stlačte palcom a končekmi ostatných prstov. Opakujte niekoľko minút. Pokiaľ v týchto miestach cítite silnú bolesť, dotýkajte sa akupresurného bodu len zľahka.

- Uľaviť od bolestí si môžete aj pomocou jednoduchého cviku. Kľaknite si a oprite sa o päty. Čelom sa dotknite podlahy a ruky natiahnite pred seba. Zatvorte oči. Vydržte v tejto polohe tak dlho, kým nepocítite úľavu. Tejto pozíciu sa v joge hovorí zajac.